ВСЕВОЛОД ЗМІЄНКО
Імена, які прикрашають наші вулиці, формують не лише карту міста, але й нашу пам’ять та національну свідомість. Перейменування вулиць — це важливий крок до відновлення історичної справедливості та відданої шани тим, хто дійсно заслуговує на таку честь. У нашій новій рубриці ми продовжуємо розповідати про людей, в честь яких перейменовані вулиці Одещини.
Сьогодні ми знайомимо вас із Всеволодом Змієнко.
Одесит, легендарний генерал-хорунжий армії Української Народної Республіки. Військовий комендант Одеси у роки Української демократичної революції. Засновник української розвідки.
? Служив у 59-му Люблінському полку (Одеса), з 20.12.1917р. – начальник штабу Одеської гайдамацької дивізії військ Центральної Ради.
З 01.03.1918р. військовий комендант Одеси. Після цього займав низку керівних посад в органах військового управління.
З 13.12.1918р. начальник штабу 3-го Херсонського корпусу, з 10.02.1919р. – в.о. командувача Південно-Східної групи Дієвої армії УНР, з 03.1919р. – командувач східного фронту у складі Південно-Східної групи Дієвої армії УНР, з 07.1919 – начальник штабу 10-ї пішої дивізії Січових стрільців Дієвої армії УНР.
З 08.02.1920 – начальник штабу 1-ї, у подальшому 6-ї січової стрілецької дивізії, що сформувалась із вояків Дієвої армії УНР, інтернованих польською владою.
На посаді начальника штабу — заступника коменданта гарнізону (6-та січова стрілецька дивізія УНР і 31-й польський полк) полковника УНР Марка БЕЗРУЧКА брав участь в обороні польського міста Замостя з 28.08. до 02.09.1920р., яка призвела до поразки 1-ї кінної армії РККА БУДЬОННОГО.
З березня 1927 року – начальник 2-го розвідувального відділу Генерального штабу Військового міністерства УНР в екзилі.
? У 1928 році генерал-хорунжий Всеволод ЗМІЄНКО став головою громадського суду Українського центрального комітету в Польщі, одночасно відповідаючи за розвідку та контррозвідку. Крім того, ЗМІЄНКО активно 50 допомагав українським військовим емігрантам знайти себе в нових умовах життя, влаштовуючи їх на роботу, навчання чи просто допомагаючи грішми.
В еміграції генерал-хорунжий Всеволод ЗМІЄНКО упродовж 1928– 1936 років у Військовому міністерстві уряду УНР очолював секцію розвідки та контррозвідки. Особливо важливого значення надавалося роботі розвідки. Перед нею стояло завдання збирати інформацію про становище в Україні з метою підготовки умов для повалення радянської влади і відновлення незалежності й державного суверенітету республіки шляхом активізації партизансько-повстанського руху на території УСРР та інших заходів.
? Коли уенерівську розвідку очолив В. ЗМІЄНКО, ця робота суттєво активізувалася, що неабияк непокоїло радянські спецслужби. Про нього почали збирати інформацію і гадати, як можна йому протидіяти. Відповідно, завели оперативну справу, до якої долучали всі отримані від агентури та інших джерел відомості.